Drewno konstrukcyjne
Drewno konstrukcyjne wykorzystywane jest do wykonywania konstrukcji wszelkiego rodzaju budynków. Dlatego też wymagane jest aby posiadało ono odpowiednie właściwości: wytrzymałość, odporność na ściskanie i rozciąganie, twardość, odpowiednia wilgotność, brak sęków i innych wad. Jako drewno konstrukcyjne najczęściej stosuje się takie gatunki drzew jak: modrzew, sosna, świerk i jodła.
Drewno konstrukcyjne uszeregowane zostało w poszczególnych klasach, opierając się na właściwościach i normach technologicznych, jakie cechują dany materiał, np. klasa C-24, C-27. Pozytywne właściwości danej klasy są wprost proporcjonalne do wyższej cyfry w powyższych oznaczeniach. Im wyższa cyfra, tym klasa jest lepsza.

Chcąc zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przeciwogniowo, należy nadać mu gładkości na całej powierzchni. Otrzymamy w ten sposób drewno czterostronnie strugane, o brzegach fazowanych. Tak przygotowane drewno zdecydowanie później zajmie się ogniem niż zwykła nieheblowana deska.
Aby drewno spełniało kryteria powyższych klas należy je przygotować w odpowiedni sposób, tj. wysuszyć w specjalnych komorach, gdzie zostaje poddane działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu wartość wilgotności wynosi niezbędne 12%.
Przechowywanie i impregnacja.
Przed zastosowaniem, należy pamiętać, aby drewno konstrukcyjne zostało w odpowiedni sposób zaimpregnowane specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Następnie, po przewiezieniu na plac budowy, powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach, które nie będą wpływać na obniżenie jego właściwości. Należy oddzielić je od podłoża, stosując podpory oraz ułożyć je w taki sposób, aby zachować swobodny przepływ powietrza – drewno nie może być bowiem wilgotne.