Kontrłaty
Kontrłaty dachowe stanowią drewniane elementy konstrukcji dachu. Mają zastosowanie w dachach spadowych, dobierane są odpowiednio do zaleceń producentów poszczególnych pokryć dachowych jak i kąta pod jakim nachylona jest połać dachu.
Kontrłata dachowa to drewniana deska, która wraz z łatą dachową buduje konstrukcję więźby dachowej. Kontrłata jest niezwykle ważnym elementem przy budowie dachu spadzistego. Łaty oraz kontrłaty budują pewnego rodzaju ruszt, na którym wsparte będzie pokrycie dachu. Przytwierdza się je do więźby dachowej, kontrłaty – w sposób równoległy do belek krokwiowych, łaty – prostopadle.
Czy kontrłaty są niezbędnym elementem pokrycia więźby dachowej? Zdecydowanie mają pozytywny wpływ na ograniczenie gromadzenia się wilgoci oraz niwelują nierówności na płaszczyźnie dachu.
Kontrłaty powinny być wykonane z twardego oraz trwałego drewna, jak np. sosna, świerk czy jodła. Elementy te powinny być równej długości i odpowiednio przytarte w tartaku, dzięki czemu uda się uniknąć powstawania nierówności w pokryciu.
Funkcje jakie pełni kontrłata
Kontrłata pełni wiele istotnych funkcji jako element budowy dachu. Oddziela blacho dachówkę lub inne pokrycie dachowe od konstrukcji nośnej i powłoki wstępnej. Zapobiega gromadzeniu się wilgoci, tworząc szczelinę wentylacyjną. Stanowi również solidną podstawę, na której zostaną zamontowane poszczególne elementy pokrycia dachowego. Kontrłata reguluje również wszelkie nierówności dachu.